موس بازی

به همین جهت برخی لوازم الکترونیکی و رسانه­ای که امروزه ساخته می­شوند، تنها اختصاص به بازی­ های رایانه ای دارند. مانند موس بازی تا بتوانند کیفیت بالایی را که بازی ­های رایانه ای بدان نیاز دارند پوشش دهند. به عنوان نمونه، میدانیم برخی لپ تاپ ها کاربرد عمومی دارند. و تنها مختص به بازی و گیم نیستند و کاربردهای زیادی در استفاده دارند.

اما برخی لپ تاپ های دیگر که به نام لپ­ تاپ گیمینگ یا لپ­ تاپ بازی شناخته می­شوند، دارای کیفیت بسیار بالایی در اجرا هستند. و تنها مخصوص اجرای بازی­ های کامپیوتری ساخته شده اند. علاوه بر لپ­ تاپ این کاربرد را در بسیاری از وسایل و لوازم الکترونیکی دیگر مانند هدست،،هندزفری،موس،کیبورد و... نیز می­توان مشاهده کرد که دارای کیفیت بالایی در اجرا و استفاده هستند و تنها مخصوص بازی های کامپیوتری و گیمینگ هستند و فراتر از استفاده عمومی هستند.یکی از انواع این لوازم موس گیمینگ یا موس بازی نام دارد که در ادامه توضیحات لازم درباره آن آورده شده است.
موس بازی

 

موس ­بازی چیست و چه کاربردی دارد؟

موس کامپیوتر وسیله ­ای است که همه گیمرها و علاقه­ مندان به بازی و سرگرمی، هنگام اجرای بازی کامپیوتری بسیار از آن استفاده می­کنن.د و یکی از عوامل بسیار مهم در اجرای بازی های رایانه­ای و پیشبرد آن و لذت بردن هرچه بیشتر از بازی می­ باشد. موس کامپیوتر تاثیر بسیار زیادی در استفاده بهتر از فرصت ها هنگام اجرای بازی می­باشد. به طوری که بسیار تاکنون برای گیمرها پیش آمده است که به خاطر ضعف و مشکل در موس کامپیوتر ، با مشکلات بسیاری در اجرای بازی رو به ­رو شده اند. و با از دست دادن یک موقعیت، یک راند بازی را باخته اند و به خاطر این موضوع بسیار عصبانی و آشفته شدند. حتي باعث شده که فرصت اجرای یک بازی عالی و باآرامش خاطر را از دست بدهند.

موس کامپیوتر می­تواند مشکلاتی را در هنگام اجرای بازی کامپیوتری به ویژه موقعیت حساس ایجاد کند. به طور مثال زمانی که لازم است زاویه و نمای دوربین تغییر کند. موس باید به سرعت این کار را انجام دهد و اگر وقفه­ و تاخیری در این کار ایجاد شود، در موقعیت حساس بازی گیمر شکست خواهد خورد.

مثالي براي موس

به عبارتی همه سربازها سعی می­کنند یک اسلحه قوی هنگام مبارزه در اختیار داشته باشند و با قدرت و امکاناتی قوی به جنگ با دشمن بروند. در بازی کامپیوتری، اسحله یک گیمر موس گيمينگ است که به خوبی این نقش را ایفا می­کند. و به کمک موس بازی می­توان جنگ با دشمن را کنترل کرد. بهترین کار برای استفاده مناسب از موس هنگام بازی، خرید موس بازی است که دارای امکانات ویژه و مخصوص بازی های کامپیوتری می ­باشد که باعث افزایش کیفیت بازی و لذت بردن هرچه بیشتر هنگام بازی می­شوند.
خرید موس گیمینگ

موس بازی کمک بسیار زیادی در اجرای بازی به هر گیمری میکند، در واقع زمانی که در اجرای بازی لازم است با دشمنی سرسخت یا یک هیولا مبارزه شود. این نوع موس کامپیوتری می­تواند کمک بسیار زیادی به اجرای هرچه بهتر و سریع­تر بازی کند. و گیمر بتواند بدون وققه و ایجاد مشکل در سرعت انجام کار، با حریف سرسخت به مبارزه بپردازد. و دشمن قوی، سخت­تر بتواند به گیمر آسیب بزند. موس گیمینگ در بازی های ورزشی مثل فوتبال و بسکتبال نیز بسیار می­تواند به کمک یک گیمر حرفه ­ای بیاید و زمانی که نیاز به سرعت بالا و واکنش سریع است. موس گیمینگ کاملا کمک می­کند که این سرعت بالای واکنش حفظ شود و اجرای بازی ورزشی به سرعت پیش برود.

موس بازي و موس معمولي

بنابراین می­توان ویژگی­های بسیار زیاد و متمایزی را در موس گیمینگ مشاهده کرد که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت گیمرها در اجرای بازی دارد. ویژگی­ها و خصوصیاتی که در موس بازی وجود دارند، سبب می­شود که برتری موس گيمينگ نسبت به موس معمولی به خوبی حس شود. مانند زمان های تاخیر که در موس بازی بسیار کاهش می­ یابند یا حالت ارگونومیکی که در موس گیمینگ وجود دارد. و یا نرم افزارهای شخصی سازی بهتری که در موس بازی دیده می­شود. و بسیاری از ویژگی­ های دیگر، به موس بازی ویژگی ­های متمایزی می­دهد که گیمر با تهیه موس بازی، به آن ویژگی ­ها دست خواهدیافت.

موس ­های بازی انواع متفاوتی دارند که کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. یکی از مهم ترین انواع این موس­ها، موس بازی RGB می باشد که دارای نورپردازی متنوع و ترکیب فراوانی از رنگ های نوری می­باشد که هنگام اجرای بازی به خوبی قابل مشاهده است. در واقع نورپردازی و ترکیب رنگ­ها در موس بازی RGB به خوبی می­تواند علاوه بر اجرای مناسب و موفق یک بازی کامپیوتری، با پخش نورها و رنگ­های متنوع،  جذابیت و زیبایی بسیار بیشتری هنگام بازی به کاربر ببخشد. به عبارتی موس های بازی RGB، موس های لیرزی نیز می­ باشند.  علاوه بر این، موس های بازی به دو نوع سیم دار و بی سیم نیز تقسیم می­شوند. که با توجه به نیاز و سلیقه هر گیمری می­توان هر یک از نوع آن را خرید و استفاده کرد.
موس مخصوص بازی

ویژگی های مهم موس بازی چیست؟چه خصوصیات قابل توجهی دارد؟

در ادامه می­خواهیم ویژگی های مهم موس بازی را بیان کنیم. که خصوصیات متمایزی از موس های معمولی دارد. و به گیمرها امکانات بیشتری برای اجرای بازی می­دهد. و این ویژگی های بسیار ممتاز است که می­تواند یک گیمر را متقاعد به خرید موس بازی و استفاده از موس بازی کند. در ادامه برخی از ویژگی های موس بازی آمده است که به خوبی ویژگی­ های آن را بیان می­کند.

1- ردیابی دقیق و سرعت بسیار بالاتر

ویژگی بسیارمهم موس­های بازی ردیابی دقیق و سرعت بسیار بالای این نوع موس­ها هست. موس بازی با سرعت بسیار بالایی که در اجرای بازی های کامپیوتری دارد. و قدرت ردیابی بالا در جهت یابی مناسب،توانسته است امکان بازی برای گیمرها را بسیار تسهیل کند. و به خوبی با تهیه موس بازی می­توان به این ویژگی­های مناسب دست یافت و از کندی سرعت هنگام بازی جلوگیری کرد و جلوی باخت های بی دلیل را گرفت.

2- وجود سنسورهای لیزری یا نوری

موس های معمولی که کاربران کامپیوتر استفاده می­کنند، بیشتر از سیستم­های نوری دارای LED استفاده میکنند، اما در موس ­های بازی از سیستم های لیزری استفاده می­شود. که خود نوآوری جدیدی در صنعت محسوب می­شود. موس های بازی RGB که ساختار لیزری هستند، ساختار و عملکردی مانند موس­های نوری یا موس­های معمولی دارند، با این تفاوت که به جای نورقرمزرنگ ،LED در ساختارشان از فناوری جایگزین لیرز استفاده می­شوn. نور لیزر موجود در این نوع موس­ها باعث روشن شدن سطح موس­ پد میشود.

تفاوت بسیار مهم دیگری که بین موس ­های بازی RGB و موس های معمولی وجود دارد، در این است که موس های لیرزی عمق فرورفتگی و برآمدگی ­های سطح موس پد را تشخیص می­دهند. و به همین­ جهت موس­ های لیرزی گیمینگ ، حساسیت بیشتری در مقابل موس­های معمولی دارند. به کمک این سنورهای قوی لیزری که در انواع موس ­های بازی نسل حاضر وجود دارد. ردیابی به وسیله موس گیمینگ بسیار ساده­ تر از قبل شده است و ردیابی دقیق­ تر و مناسب تری هنگام بازی در اختیار گیمر قرار می گیرد. که این به دلیل وجود فناوری نو و سنسورهای لیزری موجود در موس ­بازی هست.

3- وضوح عملکرد یا DPI بیشتر

DPI مفهومی تخصصی در اندازه گیری دقت موس کامپیوتر است. هرچه ­قدر که DPI یک موس بیشتر باشد، زمانی که موس خود را حرکت می­دهیم، نشانگر موس نیز بیشتر حرکت می­کند. و مکان آن تغییر می­کند. به عبارتی واکنش نشانگر موس به حرکت موس بیشتر است. موس­های بازی دارای مقدار DPI بیشتری هستند تا دقت و تمرکز بیشتری در ردیابی داشته باشند. و هنگام اجرای بازی ردیابی با سرعت بالاتری اجرا شود. موس­ های بازی قابلیت تنظیم DPI را نیز دارند که این به کمک دکمه ­های قرار گرفته در موس گیمینگ مانند دکمه sniper button انجام می­شود که می­توان میزان DPI در موس بازی را کم یا زیاد کرد تا میزان دقت در اجرای بازی را بتوان تنظیم کرد.

به طور مثال در یک بازی جنگی هنگام نبرد سخت با دشمن، می­توان با تنظیم دکمه­ ها DPI را به کمترین مقدار خود رساند تا در هنگام شلیک با اسلحه ای مانند اسنایپر بیشترین دقت صرف شود. که بتوان حریف را به آسانی بیشتر شکست داد. بنابراین DPI در موس بازی می­تواند دقت و ریزبینی در اجرای بازی را بسیار افزایش دهد.

 

4- ارگونومی و شخصی سازی

یکی از ویژگی های بسیار مهم دیگر در موس بازی، شکل و طراحی ظاهری است. به خوبی می­دانیم که بازی­ های کامپیوتری مدت زمان زیادی طول می­کشند. که اجرا شوند و این طولانی شدن زمان ممکن است یک گیمر حرفه ای و بسیار علاقه ­مند به بازی و سرگرمی را دچار خستگی زیاد بکند. به همین خاطر شکل ظاهری و طراحی شده موس­ کامپیوتر بسیار اهمیت دارد و اگر شکل و طراحی مناسب کاربر باشد، می­توان ساعت­ ها به صورت راحت و لذت­ بخش، بدون خستگی و وقفه بازی کرد.

موس های بازی به خوبی می­توانند این نیاز را برآورده کنند و طراحی و شکل آن ها به گونه ای است که مناسب هر شخص و کاربری می­تواند باشد و کاربر،آرامش و آسایش را هنگام اجرای بازی به خوبی حس می­کند. تعداد زیادی از موس های گیمینگ امروزه قابلیت این را دارند که اجزای سازنده آن مانند تعداد دکمه­ها و وزن موس بازی را نیز بر اساس نیازخود هر شخص تغییر دهیم و به همین خاطر هر شخص می­تواند بر اساس شخصیت­ و ویژگی­های خاص خود، از موس بازی استفاده لازم را بکند، بدون این که احساس سختی هنگام بازی کند و از طولانی شدن مدت زمان بازی خسته شود.

دکمه ها:

هم چنین تعداد زیادی از موس­ های بازی تولید امروز دارای دکمه های زیادی مانند دکمه­ های قابل تنظیم هستند تا به ­سرعت بتوان تصمیمات مهم و استراتژیک در شرایط بحرانی را برنامه ریزی و اجرا کرد. تا از ایجاد مشکل و وقفه در اجرای بازی کامپیوتری جلوگیری شود. به کمک این دکمه ­های کمکی می­توان بدون استفاده از کیبورد و ایجاد استرس هنگام بازی، تصمیمات و دستورات سخت را گرفت.

و در شرایط هیجانی بازی موفق­ تری را به اجرا بگذاریم. این ویژگی مهم موس بازی در بازی های استراتژی و اکشن و ورزشی که در کمترین و حساس ترین زمان باید انتخاب داشته باشیم. کاملا به کمک گیمر می­آیند. این قابلیت موس بازی کمک می­کند که شرایط ارگونومیک و بدن انسان مطابق موس بازی باشد و بدون مشکلات بدنی و خستگی بتوان بازی را انجام داد.

5- شخصی سازی و تنظیم وزن موس گیمینگ

در دنیای امروز بازی و سرگرمی، یکی از مسائل بسیار مهم وزن محصولات مانند موس بازی است. وزن موس بازی برای گیمرها بسیار اهمیت دارد. اگر موس بیش از اندازه سبک و کم وزن باشد، کنترل آن نیز سخت­تر می­شود و بازی سخت­تر اجرا می­شود و جلو می­رود و این امکان باخت در بازی را افزایش می­دهد.

با استفاده از قطعات جانبی که به موس گیمینگ وصل خواهد شد، میتوان وزن موس را تنظیم کرد و در صورت نیاز کمی افزایش داد که سنگین­تر شود و اجرای بازی راحت­تر و بدون مشکل باشد. موس­های سنگین تر معمولا سخت ­تر حرکت می­کنند و این کمک به تمرکز و نظم بیشتر در اجرای بازی به ویژه بازی های سخت و بحرانی می­کند.

6- دوام بیشتر موس گیمینگ

موس های بازی از مواد بهتر و محکم­تری نسبت به موس­های معمولی ساخته میشوند. و این نحوه ساخت کمک می­کند. که دوام و استحکام بیشتری داشته باشند. اگرچه هزینه بیشتری باید برای تهیه موس بازی صرف کرد. اما در نهایت دوام و استحکام موس باعث می­شود کمتر خراب شود و این از هزینه های اضافی و ضایعات در آینده خواهد کاست.

7- دکمه های اضافی در موس گیمینگ

تفاوت دیگری که بین موس گیمینگ و موس معمولی وجود دارد، وجود دکمه ­های اضافی است. که می­توانند در موس بازی قرار بگیرند؛ مانند لبه­ های دکمه­ های کلیک چپ و راست تا کناره­ ها و جلوی موس که همه در کارکرد موس تاثیر دارند. در هر موس بسته به ساختار و نیاز، دکمه های اضافی متفاوتی از 2 دکمه تا 14 دکمه می­تواند قرار بگیرد. که همه نقش میانبر را بازی می­کنند. میانبر کاربرد و فایده بسیار زیادی در اجرای برخی بازی ها دارد؛ در برخی بازی­ها، اجرای برخی حرکات خاص با کلیدهای خاص روی صفحه نمایشگر ظاهر می­شود که باید از صفحه کیبورد استفاده کرد تا بازی به درستی جلو برود.

زدن کلیدهای میانبر از روی صفحه کیبورد رایانه می­تواند زمان زیادی را هدر دهد. و یا کار سختی باشد و احتمال باخت را افزایش دهد؛ به همین جهت بر روی موس بازی کلیدهای اضافی و میانبری ایجاد شده است. که زدن آن­ها نقش کلید میانبر را ایفا می­کند و با استفاده از دکمه های اضافی می­توان بدون استفاده از دکمه های کیبورد، کلید میانبر را مورد استفاده قرار داد. و هم احتمال باخت را کاهش داد و هم این­که از استرس زیاد و هدررفت وقت و انرژی هنگام بازی های هیجانی جلوگیری کرد و به کمک این دکمه های میانبر بر روی موس بازی می­توان بازی ارزشمندی را تجربه کرد.

قیمت خرید موس بازی چگونه است؟چگونه می­توان آن را خرید؟

هر گیمری، خرید موس بازی را باید بر اساس قیمت های موس گیمینگ موجود در بازار و نیازی که به استفاده از این نوع موس دارد، تهیه کند که با توجه به شرایط فعلی نرخ دلار و کیفیت و امکانات انواع مختلف موس گیمینگ، قیمت موس بازی نیز تفاوت های زیادی دارد. به طوری که این موس ها از 200 هزار تومان تا 6 میلیون و 500 هزار تومان نیز در بازار ایران به فروش می­رسند. تهیه موس گیمینگ با توجه به قیمت موس بازی و کارآیی آن صورت می­گیرد که هر گیمری با توجه به نیاز و توانایی خود تهیه خواهد کرد. خرید موس بازی از طریق سایت ها و فروشگاه های اینترنتی مانند آمازون، دیجی کالا و انواع فروشگاه های اینترنتی داخل ایران و خارج ایران به خوبی انجام می­گیرد و هر کاربر و گیمری می­تواند موس بازی مورد نیاز خود را تهیه کند.

انواع موس بازي

موس­های بازی دارای انواع گوناگونی هستند و کاربرد های متفاوتی دارند که در ادامه تنها برخی از انواع معروف آن که مناسب برای خرید هستند، معرفی شده است.

1- موس بازی  Rapoo V16

در چند سال اخیر برند راپو موفق شده نام خود را به‌عنوان یکی از برندهای اقتصادی‌ای که محصولاتش کیفیت بسیار خوبی دارند، مطرح کند. یکی از مهم ترین موس­های بازی این شرکت، موس V16 است. که در عین سادگی ظاهری، تمام ویژگی‌هایی را که یک گیمر به آن نیاز دارد، در خود جای داده است. موس V16 راپو، یک محصول برای کسانی است که از یک طرف بازی کردن را جدی می‌گیرند. و از طرف دیگر دوست ندارند که تجهیزات آن‌ها ظاهری عجیب و غریب داشته باشند. این دسته از افراد دوست دارند. تا از موس خود هم به‌صورت روزمره استفاده کنند و هم با آن به انجام بازی بپردازند Rapoo V16 به‌دلیل قیمت مناسب، طراحی ساده و ارگونومیک، وزن سبک و عملکرد مناسبی که از خود در بازی‌ها به‌جای می‌گذارد، می­تواند یک انتخاب خوب برای این دسته از گیمرها تبدیل شود.

2- موس بازی  Tsco TM 2021

موس TM2021 محصول تسکو،  یکی از مهم ترین و زیباترین موس­های بازی هست . این موس ۱۲۴ گرمی دارای ۸ دکمه است و دقتی با بیشینه ۳۲۰۰ DPI را در خود جای داده است. طراحی ارگونومیک، کابل یک و نیم متری که ازطریق درگاه USB به رایانه شخصی متصل می‌شود و دکمه‌های تعبیه شده‌ای روی موس که می‌توان از آن‌ها برای تغییر DPI استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های این موس محسوب می‌شوند. این موس مخصوص بازی، یکی از خاص‌ترین و در عین‌ حال ارزان‌ترین موس‌های موجود در بازار در شرایط کنونی است.

3- موس بازی  Cooler Master MM830

موس  MM830 محصول کولر مستر دارای یک نمایشگر مخصوص است و علاوه بر این دارای ویژگی‌های بسیار بیشتر دیگری است که آن را به یک انتخاب بسیار خوب برای گیمرها تبدیل می‌کند. این موس بازی دارای بیشینه رزولوشن ۲۴ هزار DPI است. هم­چنین، چهار دکمه در بخش کناری این موس تعبیه شده است که چینشی شبیه به D-Pad گیم‌پد دارند. از ویژگی‌های جذاب دیگر این موس، می‌توان به نوردهی RGB در بخش‌های مختلف موس و طراحی ارگونومیک آن اشاره کرد. نمایشگر تعبیه شده در قسمت کناری موس بازی نیز می‌تواند به‌صورت کامل شخصی‌سازی شود و توانایی این را دارد که اطلاعات مختلفی را در اختیار گیمر قرار بدهد.

4- موس بازی  Corsair M65 PRO

موس بازی M65 Pro شرکت کورسیر ، یک موس با ویژگی‌های بسیار زیاد و ظاهری خاص است. همین ویژگی‌ها، موس M65 Pro را به انتخاب بسیار خوبی برای انواع گیمرها تبدیل کرده است. بیشینه رزولوشن ۱۲ هزار DPI، باعث می‌شود که تمام گیمرها بتوانند به‌طور دلخواه از این موس استفاده کنند. حسگر PMW3360 نیز که درون این موس تعبیه شده است، به خوبی می­تواند شرایط بازی برای یک گیمر حرفه ای را فراهم کند و کار ردیابی را به درستی انجام دهد. پس از لحاظ عملکرد می‌توان M65 را یکی از موس‌های بسیار خوب به شمار آورد.این نوع موس بازی دارای ویژگی ها و خصوصیات زیاد و منحصر به فردی مانند نوردهی RGB با قابلیت شخصی‌سازی، قابلیت تنظیم وزن موس،داشتن ۱۳ دکمه به همراه کابلی ۱۸۰ سانتی‌متری هست که امکانات موجود در این موس ­بازی و جذابیت آن را چندبرابر می­کند.

5- موس بازی  Razer Mamba 5G

مدل موس‌های مامبا ریزر، همیشه در میان محبوب‌ترین مدل های موس بازی بوده است و نسخه جدید این موس، تمامی ویژگی‌های فوق‌العاده نسخه‌های قبلی را بهبود بخشیده است. حسگر فوق‌العاده پیشرفته 5G ، انگیزه و هیجان بسیار بیشتری در بازی­های سخت کامپیوتری می­دهد. از طرف دیگری، عملکرد فوق‌العاده بدون سیم این موس، باعث شده است که کارآیی و اثربخشی آن فرقی با حالت دارای سیم نداشته باشد.  طراحی ارگونومیک این موس که یکی از دلایل شهرت موس‌های مامبای ریزر است نیز در این نسخه وجود دارد. از طرف دیگر کلیدهای مکانیکی این موس که بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند و قابلیت ذخیره پروفایل‌های مختلف روی فضای ابری، از دیگر ویژگی‌های این موس ­بازی است. این موس برای استفاده گیمرهای حرفه­ ای بسیار مناسب است و با وجود قیمت بالایی که دارد، در صورت تهیه آن می­توان از امکانات موجود در این موس بازی استفاده بسیار مناسبی انجام داد.

 

اسنیپت پویای شما در اینجا نمایش داده خواهد شد... این پیام به این دلیل نمایش داده می شود که شما هم یک فیلتر و هم یک قالب برای استفاده ارائه نداده اید.